Archive for the Category ◊ Fiber ◊

Kallelse till årsmöte 2017
onsdag, mars 22nd, 2017 | Author:

Vi kallar er medlemmar härmed till årsmöte i Grolanda Bygdegård måndagen den 3/4 kl 19.

Lagen om ekonomiska föreningar har reviderats. Det för med sig att vi behöver justera våra stadgar. Det är inga stora saker. Läs mer här: Stadgerevision_2017

Här kan Du kolla föreningens ekonomi: Balansräkning 2016 Resultaträkning 2016 Revisionsberättelse 2017

 

Styrelsen

Category: Fiber  | Leave a Comment
Kallelse till årsmöte 2015
fredag, februari 27th, 2015 | Author:

Ni medlemmar kallas härmed till årsmöte i Grolanda Fiber ek för måndagen 30/3 kl 19.oo i Grolanda Bygdegård.

Vi har som ni märkt slutfakturerat er.

Vi har också lämnat in slutredovisning till Länsstyrelsen och väntar på deras slutbesiktning för att få ut de sista pengarna på bidraget. Det rör sig om drygt 40 000 kr.

Vi har snart också gjort klart med alla ”skyldigheter” gentemot Skanova.

Vi har lovat markägare en karta på var fibern är nedgrävd. Kartorna är framtagna och ska börja distribueras inom kort.

Vi i styrelsen har kollat runt bland er medlemmar för att fråga hur det fungerar att använda fiber. Alla har inte kopplat in ännu, vet vi, men de som har börjat använda fibern förefaller väldigt nöjda.

 

Category: Fiber  | Leave a Comment
Inkoppling av de sista 7 kunderna m m
torsdag, augusti 28th, 2014 | Author:

När vi körde igång fibern i våras var det sju anslutningar som inte fick ljus i fibern. På maj fick vi i styrelsen ett tilläggsavtal från Telia som sade att vi skulle betala ca 40.000:- för att få dessa inkopplade. Det vägrade vi att skriva under. Efter ett antal turer med Telia så är uppkoppling på gång hos dessa sju, utan kostnad för föreningen.

Vi fick mail från Telia härom dagen där man skrev:

”Tänkte bara informera att dessa 7 stycken blir inkopplade den 2014-09-08.”

Så nu är allt snart klart med det praktiska.

Vi väntar just nu på bidragspengar från Länsstyrelsen.

Vi vet att några har haft problem med åskan under sommaren. Det enda säkra åskskyddet är att dra ur allt som har med det elektriska ur vägguttaget.

26/8 hade vi besök av IT-ministern Anna-Karin Hatt. Ett väldigt trevligt möte!

 

IMG_0992 IMG_0996 IMG_0977 IMG_0996

 

/Göte

 

Category: Fiber  | Leave a Comment
Oigenfyllda hål
fredag, maj 09th, 2014 | Author:

Från Empower har vi fått följande e-post:

Vi har en del brunnar uppgrävda i ert område.

Dessa är inte återfyllda pga vi har märkningar kvar att göra i dessa, vi vill inte återfylla dessa och sedan gräva upp dom igen.

 

Är det så att ni vill ha någon anledning vill ha en brunn återfylld så vore det bra om ni kontaktade mig:

Peter Nordlund på telefon 070-6558990 eller på mail peter.nordlund@empower.eu

Category: Fiber  | Leave a Comment
Behöver Du hjälp med installation i huset?
måndag, mars 17th, 2014 | Author:

Kontakta Jonas Alm, en av killarna som fixar insvetsningen av fibern i huset. Han kan det här med datanätverk, telefoner m m.

Kontaktuppgifter:

Telefon: 0727 27 63 63

mail:   info@tfdteknik.se

Category: Fiber  | Leave a Comment
Svetsning och inkoppling
måndag, mars 17th, 2014 | Author:

Rapport per 2014-03-31

Arbetsområde 1 (=ao 1) driftsatt

Ao 2 driftsatt

Ao 3 driftsättning i stort sett klar

Under denna vecka beräknas all svetsning vara klar.

Driftsättning av ao 4 har börjat.

 

 

Category: Fiber  | Leave a Comment
Inkoppling
tisdag, mars 04th, 2014 | Author:

Idag, 2014-03-04, kopplades vår första medlem upp. Det blev Hallsängs stängsel som ljus i fibern.  På bilden nedan ses Martin från Empower visa Janne på Hallsängs stängsel var fibern kopplas in.

 

IMG_0937

Category: Fiber  | Leave a Comment
Senaste nytt från Empower
måndag, februari 10th, 2014 | Author:

Följande mail kom idag, 2014-02-10:

 

Hej!

Tyvärr har vi av lite olika anledningar inte börjat skarva fibern i de skåp som står lite här och var, så det jag sa på mötet måste ändras lite!

Det innebär att vi är tvungna att börja med fastigheterna innan vi är klara med stamkabeln!

Det resulterar i att vi måste besöka er kunder mer än en gång.

Hoppas ni har överenseende med detta.

 

Vänliga hälsningar / Best regards

 

Peter Nordlund

Projekledare

Network Division

 

 

Mobil: 070-655 89 90

Email: peter.nordlund@empower.eu

Adress: Kampetorpsg 1 (Munkatorp) 532 95 SKARA

 

Besök oss gärna på www.empower.eu

Category: Fiber  | Leave a Comment
Priser på patchkabel, att dra inomhus
fredag, januari 31st, 2014 | Author:

Du som inte vill ha routern vid fiberavlämningspunkten kan dra en s k patchkabel och sätta upp routern på ett annat ställe i huset.

Empower kan tillhandahålla sådana enligt nedanstående:

Anslutningskabel vit G657 Villapatch 4mm, SC/PC-SC/PC 1 fiber 7m

325kr

Anslutningskabel vit G657 Villapatch 4mm, SC/PC-SC/PC 1 fiber 9m

335kr

Anslutningskabel vit G657 Villapatch 4mm, SC/PC-SC/PC 1 fiber 11m

345kr

Anslutningskabel vit G657 Villapatch 4mm, SC/PC-SC/PC 1 fiber 13m

355kr

Anslutningskabel vit G657 Villapatch 4mm, SC/PC-SC/PC 1 fiber 15m

365kr

Om någon vill att Empower ska spika vidare i huset (över 5m) så tar de 420kr /tim (minsta fakturerings tid 1tim + material)

Om Du behöver patchkabel och hjälp med uppspikning så beställ jobbet snarast hos Empower, Peter Nordlund 070-655 89 90 eller Göte/Sture. Detta för att kunna beställa hem kablarna.

Category: Fiber  | Leave a Comment
Mer info från Empower om blåsningen
torsdag, januari 30th, 2014 | Author:

Empower har gjort ett arbetsschema över vad som ska hända när de kommer på plats, kolla här:

Arbetsordning Empower Grolanda fiberförening

Vidare har man gjort en karta med olika arbetsområden. Man går från öster till väster. Börjar med Hallsängsdelen, gröna området. Därefter Skånum o s v:

Empower_grolanda ÖVERSIKT

När allt jobb är klart, och förhoppningsvis fungerar, så vill man ha ”betyg” på jobbet:

Nöjdförklaring Grolanda

Category: Fiber  | Leave a Comment